Uczniowie wraz z nauczycielami zostali przywitani przez naszych Prodziekanów – prof. W. Tołoczkę i prof. S. Wiśniewskiego oraz wysłuchali krótkiego przemówienia Pana Dziekana – prof. M. Wójcika.
Dużo się działo na WNG UŁ, nasi Goście uczestniczyli w wielu wydarzeniach, które dla nich przygotowaliśmy. Największa liczba uczniów wzięła udział w wykładach w naszych reprezentacyjnych aulach - im. prof. Anny Dylikowej oraz im. prof. Stanisława Liszewskiego.
W auli im. prof. Dylikowej w fascynującą podróż przez świat motoryzacji zabrał młodzież, ale z punktu widzenia turysty, prof. Waldemar Cudny. Z kolei prof. L. Wachecka-Kotkowska i dr A. Kulawiak przedstawiły walory przyrodnicze i antropogeniczne województwa łódzkiego.
Lubiący zabawę, dociekliwi i …ambitni okazali się uczniowie z I LO z Głowna, którzy stali się zwycięzcami quizu pt. „Znaszli swój region?”. Nagrody dla uczestników przekazały Urząd Marszałkowski w Łodzi oraz Biuro Architekta Miasta Łodzi. Urząd Marszałkowski podarował również mapy ścienne naszego województwa nauczycielom – opiekunom ze szkół, które uczestniczyły w wydarzeniu.
Ostatnim punktem programu w tej auli był wykład dr A. Szmidta o GIS-ie i kartografii cyfrowej w badaniach środowiska geograficznego. Wykład ten uszczegóławiał wstępne informacje o Geograficznych Systemach Geograficznych przekazane przez prof. I. Jażdżewską, które część uczniów wysłuchała wcześniej w drugiej auli.
W auli im. prof. Liszewskiego, oprócz wcześniej wspomnianego wykładu prof. I. Jażdżewskej o GIS-ie, uczniowie uczestniczyli w wykładach prof. B. Bartosiewicza o „płaskiej Ziemi” (Pan profesor wciągnął uczestników w dyskusję dotyczącą teorii propagowanej przez „płaskoziemców”) i prof. Z. Rdzanego o powodziach lodowcowych, które zmieniały w przeszłości krajobraz przedpola lodowca nawet w ciągu kilkudziesięciu godzin. Prof. J. Petera-Zganiacz i prof. P. Czubla przygotowali wykład dotyczący fotografii i podsumowali tegoroczny konkurs fotograficzny „Geografia – proces, forma, obiekt”, a jego „wyniki” możemy od kilku dni oglądać w tzw. sali lustrzanej.
W holu Collegium Geographicum swoje stanowiska rozłożyli studenci z Kół Naukowych w ramach Drzwi Otwartych. Przy stolikach pojawiało się wielu Maturzystów, którzy z „pierwszej ręki” mogli uzyskać informacje i poznać specyfikę poszczególnych kierunków studiów na WNG. Chętnie wykonywali przygotowane przez studentów zadania oraz „częstowali się” nie tylko ulotkami, ale też przygotowanymi przekąskami.
Mamy nadzieję, że nie tylko słodkości przyciągnęły młodzież z młodszych klas, która zadawała wiele pytań studentom.
Po południu – świętowali głównie studenci i pracownicy, najpierw uczestnicząc w „Awanturze o Gegrę”, a potem w spotkaniu integracyjnym przy grillu.
Zapraszamy do czytania dalszej relacji oraz oglądania fotorelacji z pozostałych wydarzeń w Dniu Geografa!