Serdecznie zapraszamy uczniów zainteresowanych turystyką do udziału w XIV Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce, która w roku szkolnym 2026/2027 zostanie zorganizowana pod hasłem Geodziedzictwo – zapisane w Ziemi.
W tym roku zwrócimy szczególna uwagę na skarby i zagadki geologiczne, które skrywa nasza planeta, Skupimy się na odkrywaniu tajemnic geologii i geomorfologii, które stało się zachętą do ich poznawania i zrozumienia, a także doceniania ich wyjątkowości oraz różnorodności. W bieżącej edycji proponujemy inwentaryzowanie, wartościowanie oraz dokumentowanie procesów i struktur geologiczno-geomorfologicznych. Połączymy to z atrakcjami turystycznymi, tak by pokazać rezultat udostępnienia w zrównoważony sposób. Jednocześnie zachęcamy, aby zapoznać się ze specyfiką geoturystyki jako jednej z form turystyki poznawczej, która skupiając się na geologii i krajoznawstwie, poza edukacją, ma na celu również ochronę oraz promocję obiektów przyrody nieożywionej i geostanowisk.
Terminarz XIV edycji Olimpiady Wiedzy o Turystyce:
- etap szkolny 10.09–20.10.2026 r. (zgłoszenie szkoły, protokół z zawodów szkolnych i karty uczestników należy przesłać listownie lub e-mailem),
- etap okręgowy 16.11.2026 r.,
- etap centralny 13–15.04.2027 r.
Wszelkie uwagi i pytania prosimy kierować na: owotur@gmail.com lub mariola.milewska@geo.uni.lodz.pl
