XXIII ŁÓDZKI FESTIWAL NAUKI, TECHNIKI I SZTUKI

ORGANIZATORZY UPRZEJMIE INFORMUJĄ, ŻE NIE MA JUŻ MIEJSC NA WYDARZENIA FESTIWALOWE

 

Wydział Nauk Geograficznych UŁ prezentuje:

16 kwietnia 2024 r. (wtorek) 9:00 – 10:00 – aula im. Prof. S. Liszewskiego (wejście od ul. Kopcińskiego 31 w Łodzi)
dr hab. Włodzimierz Pawlak, prof. UŁ – Synoptyka wczoraj i dziś czyli jak powstaje prognoza pogody? (wykład)

Synoptyka to dział meteorologii zajmujący się prognozowaniem pogody. W dzisiejszych czasach dostęp do prognoz pogody nie stanowi problemu – wystarczy dostęp do Internetu. Zapraszam na wykład, którego celem jest wyjaśnienie jak powstaje prognoza pogody. Jak prognozowano pogodę kiedyś, a jak robi się to dziś? Czy pogodę prognozuje człowiek czy komputer? Dlaczego prognoza nie zawsze jest dokładna?

Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na e-mail: festiwal.nauki@geo.uni.lodz.pl 

16 kwietnia 2024 r. (wtorek) 10:15 – 11:00 – aula im. Prof. S. Liszewskiego (wejście od ul. Kopcińskiego 31 w Łodzi)
dr hab. Iwona Jażdżewska, prof. UŁ – Co to jest GIS? (wykład)

Co to jest geoinformacja? Jakie informacje mają cechy przestrzenne? Jakie problemy i w jaki sposób rozwiązujemy z ich użyciem? Odpowiedzi na te pytania są związane z System Informacji Geograficznej (ang. Geographical Information System – GIS). Umiejętność pobierania, aktualizowania danych cyfrowych z różnych źródeł w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem (komercyjnym lub bezpłatnym) pozwala na ciekawe wizualizacje, analizę przestrzenną wyników za pomocą map i scen 3D.

Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na e-mail: festiwal.nauki@geo.uni.lodz.pl 

16 kwietnia 2024 r. (wtorek) 11:15 – 12:00 – aula im. Prof. S. Liszewskiego (wejście od ul. Kopcińskiego 31 w Łodzi)
dr hab. Piotr Czubla, prof. UŁ; dr hab. Joanna Petera-Zganiacz, prof. UŁ – Fotografia w geografii, geografia w fotografii (wykład)

W dobie powszechnego użytkowania smartfonów codziennie powstają dziesiątki milionów zdjęć. Mają one stanowić wspomnienie z podróży, dokumentację ważnych zdarzeń, czy miłą pamiątkę z imprezy. Fotografia stanowi także ważne medium w obiegu informacji oraz jest narzędziem naukowym, szczególnie cennym w geografii. Na wykładzie zostaną przedstawione przykłady wykorzystania fotografii w różnych działach geografii i nauk pokrewnych oraz podstawowe reguły, które pozwolą na wykonanie satysfakcjonujących ujęć, z których będziemy mogli być dumni.
W końcowej części wykładu zaprezentowane zostaną zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w dwunastej edycji konkursu fotograficznego „Geografia – proces, forma, obiekt”. Uczestnikami konkursu byli uczniowie i studenci, którzy zgłosili liczne fotografie przedstawiające, m.in. interesujące zjawiska przyrodnicze, formy krajobrazu i dzieła człowieka. Autorom najlepszych prac wręczone zostaną dyplomy i nagrody.

Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na e-mail: festiwal.nauki@geo.uni.lodz.pl 

16 kwietnia 2024 r. (wtorek) 12:15 – 13:00 – aula im. Prof. S. Liszewskiego (wejście od ul. Kopcińskiego 31 w Łodzi)
dr hab. Andrzej Rykała, prof. UŁ – Państwo wpisane w depozyt judaizmu. Terytorialne formowanie się i przemiany struktury narodowościowo-religijnej Izraela (wykład)

Izrael jest jednym z tych państw, których położenie ma „wartość polityczną”. Obszar przez niego zajmowany predestynowany jest do odgrywania roli pomostu między kontynentami i kulturami. Znaczenie, jakie mu się przypisuje, wiąże się jednak przede wszystkim z genezą, historią narodu (i państwa) żydowskiego oraz jego religią. W jej depozyt Ziemia Izraela została wpisana trwale i jako centralne miejsce. Obszar, leżący na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, zwiększył swoją „wartość geopolityczną” wraz z pojawieniem się ludności arabsko-muzułmańskiej. Jej osiedlenie się – pod nieobecność Żydów – stanowiło zwrot kulturowy w historii regionu. Skupieniem i niepodzielną, trwającą ponad 1300 lat, dominacją Arabów w regionie zachwiała imigracja Żydów, mająca silną, teoretyczno-polityczną podbudowę w syjonizmie. W wyniku napływu osadników żydowskich nastąpiła, po raz kolejny w historii, zasadnicza zmiana struktury przestrzenno-religijnej i etnicznej tego obszaru. Sukcesowi utworzenia po drugiej wojnie światowej siedziby narodowej dla Żydów towarzyszyła klęska w niepowołaniu takowej przez palestyńskich Arabów, stając się zarzewiem zbrojnych konfliktów między tymi narodami, których reperkusje przybrały charakter globalny.

Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na e-mail: festiwal.nauki@geo.uni.lodz.pl 

16 kwietnia 2024 r. (wtorek) 9:00 – 10:00 – aula im. Prof. A. Dylikowej (wejście od ul. Narutowicza 88 w Łodzi)
dr Marcin Jaskulski – Od kopczyków po NMT czyli rzeźba terenu na mapach (wykład)

Jak przedstawić trójwymiarową rzeczywistą rzeźbę terenu na mapie? Wykład pokazuje metody używane przez kartografów od czasów prehistorycznych po najnowocześniejsze cyfrowe modele terenu.

Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na e-mail: festiwal.nauki@geo.uni.lodz.pl 

16 kwietnia 2024 r. (wtorek) 10:15 – 11:00 – aula im. Prof. A. Dylikowej (wejście od ul. Narutowicza 88 w Łodzi)
dr hab. Waldemar Cudny, prof. UŁ – Od Muzeum Ferrari po Formułę 1: Fascynująca Podróż przez Świat Motoryzacji (wykład)

„Od Muzeum Ferrari po Formułę 1” zabiera nas w fascynującą podróż przez świat motoryzacji, od emocjonującego dziedzictwa Ferrari w Maranello, przez muzeum Lamborghini w Sant'Agata Bolognese, do miejsc produkcji takich marek samochodów jak Audi, Volkswagen, Mercedes czy Porsche. Wykład przedstawia także wyścigi Formuły 1 i targi samochodowe jako turystyczne atrakcje, podkreślając, jak motoryzacja przekształca się w turystykę, oferując niezapomniane przeżycia. To opowieść o motoryzacji jako sposobie na życie, łączącym pasję, prędkość i doskonałość w jedno niezwykłe turystyczne doświadczenie.

Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na e-mail: festiwal.nauki@geo.uni.lodz.pl 

16 kwietnia 2024 r. (wtorek) 11:15 – 12:00 – aula im. Prof. A. Dylikowej (wejście od ul. Narutowicza 88 w Łodzi)
dr hab. inż. Krzysztof Będkowski, prof. UŁ – Jak samodzielnie pozyskiwać i przetwarzać ogólnodostępne obrazy satelitarne? (wykład)

Istnieje wiele aplikacji korzystających z obrazów satelitarnych, np. Google Maps. Korzystamy z nich już dosyć często. Nie wszyscy jednak wiedzą, że obrazy satelitarne można też samodzielnie przetwarzać za pomocą dostępnego w sieci oprogramowania. Z wykładu można dowiedzieć się jakie są dostępne źródła danych satelitarnych i jak je przetwarzać, aby łatwiej rozpoznawać obiekty środowiska geograficznego.

Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na e-mail: festiwal.nauki@geo.uni.lodz.pl 

16 kwietnia 2024 r. (wtorek) 12:15 – 14:00 – aula im. Prof. A. Dylikowej (wejście od ul. Narutowicza 88 w Łodzi)
dr hab. Lucyna Wachecka-Kotkowska, prof. UŁ; dr Anita Kulawiak – Znasz li swój region?
Quiz krajoznawczy dla ambitnych, odważnych, dociekliwych i lubiących zabawę
Czy wiesz gdzie w regionie rosną najlepsze jabłka i gdzie koronowano przyszłych władców Polski? A może potrafisz wskazać miejsce, w którym rządził diabeł Boruta, albo chociaż to, gdzie woda przybiera nieziemsko niebieski kolor? Wiesz gdzie szukać jaskiń lub najgłębszej dziury w Europie? Jeżeli tak – świetnie – przyjdź i sprawdź się ten test jest dla takich jak Ty - ambitnych i mądrych, jeżeli nie – też nie rezygnuj, Ty też masz szansę w końcu to test dla odważnych i dociekliwych. Jednym i drugim gwarantujemy świetną zabawę, spędzenie czasu w miłej atmosferze i dawkę wiedzy, która na pewno nie pójdzie na marne. Dla tych najwytrwalszych gwarantowane nagrody! Konkurs „Znasz li swój region” ma bowiem na celu pobudzenie ciekawości uczestników i zmotywowanie ich do dalszego rozwoju w dziedzinie geografii. Poprzez różnorodne pytania i zadania do samodzielnego (lub w grupach) wykonania uczestnicy odkryją jak różnorodny i wyjątkowy jest nasz region łódzki.

Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na e-mail: festiwal.nauki@geo.uni.lodz.pl 

16 kwietnia 2024 r. (wtorek) 9.00 – 10:00 i 10.00-11.00 – sala 219K (Collegium Geographicum, Łódź, ul. Kopcińskiego 31)
dr Łukasz Lechowski i Studenckie Koło Naukowe Piksel – Co w zdjęciu się mieści.
Konkurs, interpretacja zdjęć lotniczych i satelitarnych

Zdjęcia lotnicze i satelitarne są źródłem informacji o otaczającym nas świecie. Korzystamy z nich na co dzień. Ich interpretacja wymaga spostrzegawczości, wyobraźni, doświadczenia. Stąd umiejętność „czytania” zdjęć testuje się podczas rekrutacji przyszłych agentów, wykorzystuje się w misjach wojskowych. Ale czy potrafimy je właściwie „czytać”? Czy jesteśmy w stanie określić w jakiej porze roku zostało wykonane zdjęcie, o jakiej porze dnia, gdzie znajduje się dane miejsce na starym planie miasta, co znajduje się na zdjęciu? Weź udział w konkursie, a zdradzimy Ci wiele ciekawostek kryjących się za pozornie zwykłymi zdjęciami z nieba. Konkurs dedykowany jest wszystkim dociekliwym, ciekawym świata uczestnikom Festiwalu.

Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na e-mail: festiwal.nauki@geo.uni.lodz.pl 

16 kwietnia 2024 r. (wtorek) 12.30 – 15:00  
Muzeum Geologiczne (Łódź, ul. Kopcińskiego 31)
– Zwiedzanie indywidualne ekspozycji

20 kwietnia 2024 r. (sobota) 12.00 – 13:30  
dr Anna Majewska – Wiosenny marszobieg „Z biegiem historii”

Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza studentów oraz wszystkich entuzjastów sportu i historii naszego miasta na wiosenny marszobieg z przystankami historycznymi.
Ubierzcie sportowe buty i bluzy, bo w spokojnym tempie przebiegniemy 5 km, zatrzymując się na ciekawe opowieści o przeszłości naszego miasta. Młyny, lokalne duchy, tajemnice fabrykantów! Zobaczycie miejsca bardziej znane z ich mniej znanymi historiami oraz miejsca zupełnie zapomniane, o których wiedzą tylko nieliczni. Trasa przebiegać będzie przez Księży Młyn i jego okolice. Nie bójcie się o kondycję! To marszobieg idealny na wiosenny rozruch. Będziemy utrzymywać tempo nie szybsze niż 6:30/1km, a częste historyczne przystanki z pewnością pozwolą Wam się zregenerować 😊 Ruszamy spod Muzeum Kinematografii (Łódź, Plac Zwycięstwa 1).

Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie: www.facebook.com/events/414415594325931
lub na adres mailowy: anna.majewska@geo.uni.lodz.pl