PODSUMOWANIE ETAPU CENTRALNEGO XI OLIMPIADY WIEDZY O TURYSTYCE, 3-6.04.2024 R., ŁOWICZ

Etap centralny XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce organizowanej przez Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego przy współpracy Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich w Łodzi odbył się w dniach 3–6 kwietnia 2024 r. w Łowiczu.

Zgodnie z Regulaminem Olimpiady Wiedzy o Turystyce do etapu centralnego zostało zakwalifikowanych 30 uczestników, którzy w etapie okręgowym uzyskali najwięcej punktów. Etap centralny składał się z dwóch części – eliminacji i finału. W obu częściach zawodów uczestnicy musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu turystyki. W ramach eliminacji finaliści rozwiązywali test oraz zaprezentowali własną prezentację multimedialną związaną z tematem przewodnim XI OWoT W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce,a w finale laureaci dodatkowo musieli przygotować jednodniowej wycieczkę po Bukareszcie w Rumuni zgodnie z zamówieniem kontrahenta na podstawie materiałów przygotowanych przez organizatorów.

Zwycięzcą XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce zostałJakub Małańczuk z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 3 Ekonomik w Zielonej Górze, który uzyskał tytuł Eksperta turystyki. W nagrodę otrzymał okolicznościową statuetkę ufundowaną przez Polską Organizację Turystyczną i płatny dwutygodniowy staż w tej organizacji oraz wyjazd na obóz młodzieżowy w Korbielowie z wizytą w Energylandii, wycieczką do Wiednia, Orawskiego Podzamcza i do Tatralandii (Słowacja), voucher na pobyt w Uniejowie, voucher do ZOO Safari w Borysewie, plecak z upominkami od Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, a także drobne upominki. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Wolak z Technikum nr 3 im. W. Grabskiego w Nowym Sączu i w ramach nagrody odebrał voucher na obóz młodzieżowy w Jastrzębiej Górze z rejsem promem do Szwecji, voucher na Termy w Uniejowie, voucher do ZOO Safari w Borysewie. Trzecie miejsce zajęła Kinga Warlikowska z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni, która otrzymała voucher na obóz młodzieżowy w Szklarskiej Porębie z wycieczką do Pragi, Liberca, Skalnego Miasta, rafting Parku Rozrywki Esplanada, voucher do Mandorii, voucher do ZOO Safari w Borysewie. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali także obrazy „pejzaż malowany ziemi łódzkiej”, których fundatorem była ROT WŁ. Wszyscy laureaci i finaliści XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce zostali obdarowani atrakcyjnymi pamiątkami.

Nauczyciele przygotowujący najwyżej ocenionych laureatów otrzymali wyróżnienia i dodatkowo m.in. pobyt weekendowy dla dwóch osób w hotelu w Kotlinie Kłodzkiej, w Hotelu Śnieżnik w Kłodzku, Hotelu Olimp w Szklarskiej Porębie, weekend w obiekcie noclegowym na terenie Gór Świętokrzyskich.

Tegoroczne przedsięwzięcie zostało objęte licznymi patronatami honorowymi m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Łódzkiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, Kuratora Oświaty w Łodzi, Polskiej Organizacji Turystycznej, Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Patronem branżowym było biuro podróży Raftur z Łodzi, Konsorcjum Polskich Biur Podróży Trade&Travel, AS-TUR Centrum Turystyki w Jeleniej Górze, a patronem medialnym ogólnopolskie czasopismo branżowe Wiadomości Turystyczne. Firma Da Grasso ufundowała dla wszystkich uczestników zawodów etapu centralnego XI OWoT i ich opiekunów gorącą pizzę oraz napoje.

Uczestnicy i ich opiekunowie zapoznali się z atrakcjami turystycznymi Łowicza oraz zagrali w grę miejską, odwiedzili skansen w Maurzycach i Sromowie oraz uczestniczyli w warsztatach wikliniarsko-plecionkarskich. Mieli okazję zapoznać się z historią żywieckiego stroju mieszczańskiego, żywieckimi tańcami oraz dziedzictwem mieszczan żywieckich. Tradycję, wpisaną na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, zaprezentowało stowarzyszenie Asysta Żywiecka z Żywca.

Olimpiada Wiedzy o Turystyce została wpisana na listę olimpiad Ministerstwa Edukacji Narodowej, co oznacza, że finaliści Olimpiady są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik organizacji turystyki. Finaliści i Laureaci Olimpiady decyzją senatów wyższych uczelni mogą być przyjmowani na studia wyższe z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.

Olimpiada Wiedzy o Turystyce jest współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Uczestnicy XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce wysoko ocenili poziom merytoryczny zawodów oraz wyrazili swoje zadowolenie ze sposobu organizacji przedsięwzięcia i miejsca lokalizacji. Osiągnięte efekty skłaniają organizatorów do podjęcia działań związanych z organizacją kolejnej edycji Olimpiady Wiedzy o Turystyce.

WYNIKI ZAWODÓW ETAPU OKRĘGOWEGO XI OLIMPIADY WIEDZY O TURYSTYCE

Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Turystyce informuje, że dostępne są wyniki zawodów etapu okręgowego XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce.

Wyniki uczestników zakwalifikowanych do etapu centralnego XI OWoT znajdują się w załączniku.
Wyniki uczestników niezakwalifikowanych do etapu centralnego zostały rozesłane do ich szkół macierzystych.

Serdecznie gratulujemy uczestnikom, a opiekunom składamy podziękowania za przygotowanie młodzieży do udziału w dotychczasowych etapach zawodów.

Uczniowie zakwalifikowani do etapu centralnego XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce oraz ich opiekunowie proszeni są o zapoznanie się z wytycznymi etapu centralnego olimpiady.

Etap centralny X OWoT odbędzie się w dniach 3-6.04.2024 r. w Łowiczu. Program zawodów zostanie wkrótce opublikowany na stronie www.geo.uni.lodz.pl/popularyzacja/owot.

Olimpiada Wiedzy o Turystyce jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

ORGANIZACJA ZAWODÓW ETAPU OKRĘGOWEGO XI OLIMPIADY WIEDZY O TURYSTYCE

Etap okręgowy XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce odbędzie się zgodnie z harmonogramem 4 stycznia 2024 r. o godzinie 12 00 w 13 okręgach jednocześnie w całej Polsce.
Przydział szkoły do danego okręgu zostały rozesłane do szkół i opiekunów uczestników. Można je też pobrać poniżej.
Zapraszamy Państwa nauczycieli do pracy w charakterze Członka Komitetu Okręgowego i nadzorowania pracy uczniów w czasie zawodów. Każdy nauczyciel zaangażowany w pracę Komitetu Okręgowego otrzyma stosowane potwierdzenie. Zgłoszenia proszę kierować mailem na adres owotur@gmail.com lub mariola.milewska@geo.uni.lodz.pl do 15.12.2023 r.

Olimpiada Wiedzy o Turystyce jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

SZANOWNI UCZNIOWIE, UCZESTNICY ZAWODÓW OKRĘGOWYCH XI OLIMPIADY WIEDZY O TURYSTYCE

Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Turystyce zaprasza uczestników zakwalifikowanych do zawodów etapu okręgowego XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce na bezpłatne warsztaty. Tematyka spotkań obejmuje zagadnienia związane z hasłem przewodnim XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce. Warsztaty odbędą się on-line na platformie MS Teams w terminie od 20 listopada do 24 listopada 2023 r. w godzinach 19.00 – 20.00. Wszyscy uczestnicy otrzymają zaproszenie na adres emaila podany w Karcie uczestnika XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce.

Warsztaty mają na celu powtórzenie, utrwalenie pojęć, zwrotów i zasad organizacji turystyki. W czasie spotkania będzie można podzielić się własnym doświadczeniem i wiedzą na temat dziedzictwa niematerialnego w turystyce. Udział w spotkaniach jest nieobowiązkowy.

Temat, data i godzina rozpoczęcia poszczególnych spotkań warsztatowych:

  1. 20.11.2023 r. godzina 19.00Czym jest Niematerialne dziedzictwo kulturowe. Turystyka a ochrona i promocja.
  2. 21.11.2023 r. godzina 19.00Przestrzeń kulturowa dziedzictwa niematerialnego a organizacja przestrzeni turystycznej.
  3. 22.11.2023 r. godzina 19.00Czy niematerialne da się skategoryzować.
  4. 23.11.2023 r. godzina 19.00 Dobre praktyki w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przykłady ze świata.
  5. 24.11.2023 r. godzina 19.00Infiorate jako przykład dziedzictwa kulturowego Włoch.

Życzymy Państwu owocnej pracy w czasie warsztatów.

Olimpiada Wiedzy o Turystyce jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

IX KONFERENCJA NAUKOWO-DYDAKTYCZNA, SZKOLENIE BRANŻOWE „W POSZUKIWANIU TRADYCJI – DZIEDZICTWO NIEMATERIALNE W TURYSTYCE”

Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Turystyce we współpracy z pracodawcami branży turystyczno­‑hotelarskiej zapraszają nauczycieli szkół średnich na Szkolenie branżowe – IX konferencję naukowo-dydaktyczną „W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce”, która odbędzie się w dn. 25-27 października 2023 r. w Uniejowie. Spotkanie poświęcone będzie dziedzictwu niematerialnemu w turystyce – hasłu przewodniemu XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce.
Koszt konferencji wynosi 650 zł i obejmie: 30 godzin szkolenia branżowego, w tym udział w programie merytorycznym konferencji i warsztatach, materiały konferencyjne, certyfikat uczestnictwa, 2 noclegi (Dom Pracy Twórczej, Uniejów, ul. Zamkowa 2A, w pokojach 2, 3 osobowych z łazienką, wyposażonych dodatkowo w czajnik, kawę, herbatę, suszarkę do włosów), wyżywienie (2 śniadania, 1 obiad, 2 obiadokolacje, przerwy kawowe), pobyt w kompleksie termalno-basenowym (strefa basenowa i sauny), parking, dostęp do wifi.


Zgłoszenie należy przesłać do dn. 15.10.2023 r. drogą elektroniczną na adres owotur@gmail.com lub mariola.milewska@geo.uni.lodz.pl i dokonać wpłaty za udział w spotkaniu.


Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale w szkoleniu branżowym/konferencji decyduje kolejność zgłoszeń i wpłat.

XI OLIMPIADA WIEDZY O TURYSTYCE

W roku szkolnym 2023/2024 serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych turystyką uczniów i nauczycieli szkół średnich do udziału w XI Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce, której tematem przewodnim będzie niematerialne dziedzictwo kulturowe w turystyce. Pretekstem do podjęcia takiego zagadnienia są obchodzone w 2023 r. dwa jubileusze: 20-lecia przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wydarzeniom tym towarzyszy wędrująca po Polsce plenerowa wystawa czasowa Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce, podczas której organizowane są liczne wydarzenia dodatkowe.

Celem organizatorów XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce, która zostanie zorganizowana pod hasłem W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce, jest zainteresowanie uczestników poznaniem dziedzictwa, zwłaszcza własnego regionu, jak również zaangażowanie ich w przekaz międzypokoleniowy poprzez bezpośredni kontakt ze wspólnotami depozytariuszy tradycji oraz dbałość o pamięć i zachowanie lokalnych zwyczajów. Uczestnicy XI Olimpiady będą mieli możliwość podzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w tym z tradycjami, zwyczajami, obrzędami czy też umiejętnościami. Zadaniem finalistów będzie zaprezentowanie własnego pomysłu na zachowanie (lub przywrócenie) tradycji oraz udostępnienie dziedzictwa niematerialnego i jego praktyczne wykorzystanie w działalności turystycznej np. poprzez warsztaty, lekcje regionalizmu, wydarzenia, szlaki, muzea. Dziedzictwo dla turystów, zwłaszcza tych kulturowych, stanowi bowiem podstawę konstruowania produktów, w tym imprez turystycznych i lokalnych pakietów.

Olimpiada Wiedzy o Turystyce jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

XI OLIMPIADA WIEDZY O TURYSTYCE

W roku szkolnym 2023/2024 serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych turystyką uczniów i nauczycieli szkół średnich do udziału w XI Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce.

Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Turystyce przyjął poniższy terminarz XI edycji Olimpiady Wiedzy o Turystyce:

  • etap szkolny 25.09–31.10. 2023 r.
  • etap okręgowy 04.01.2024 r.
  • etap centralny 3–6.04.2024 r.

Więcej informacji wkrótce.

Wszelkie uwagi i pytania prosimy kierować na: owotur@gmail.com lub mariola.milewska@geo.uni.lodz.pl.

 

Olimpiada Wiedzy o Turystyce jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

WCZEŚNIEJSZE EDYCJE OLIMPIADY WIEDZY O TURYSTYCE