ArcGIS-SITE dla WNG

 1. Formularz licencji do generowania kodów ESRI ArcGIS
 2. Zasady korzystania z licencji ArcGIS dla WNG
 3. Szkolenia z ArcGIS
 4. Instrukcja instalacji programu ArcGIS przez Pracowników na komputerach w sieci WNG
 5. Instrukcja instalacji programu ArcGIS przez Pracowników i Studentów na komputerach prywatnych (spoza sieci WNG)
 6. Instrukcja przedłużenia rocznej licencji dla programu ArcGIS
 7. Instrukcja przeniesienia klucza licencji lub aktualizacji programu ArcGIS for Desktop
 8. Instrukcja aktywacji rozszerzeń Toolbox w programie ArcGIS
 9. Alternatywna autoryzacja klucza licencji
 10. Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
 11. Pliki do pobrania
 12. Przykłady aplikacji ARCGIS-online utworzonych przez Studentów kierunku Geografia podczas zajęć w semestrze letnim 2017

Zasady korzystania z licencji ArcGIS dla WNG

Korzystając z licencji programu ArcGIS należy zapoznać się z warunkami licencji 'SITE' dla edukacji.

Dystrybucją oprogramowania ESRI ArcGIS na Wydziale Nauk Geograficznych zajmuje się Pracownia Technik Komputerowych i Graficznych, Administratorem licencji SITE na naszym Wydziale jest dr Wojciech Retkiewicz.

Wszelkie pytania na temat korzystania z programu proszę kierować na adres: arcgis@geo.uni.lodz.pl.

Indywidualny klucz licencji dla Studentów oraz Pracowników Wydziału uzyskany poprzez udostępniony formularz jest kodem JEDNORAZOWYM! Oznacza to, że można go użyć tylko raz (przy instalacji prgramu ArcGIS).

Istnieje możliwość użycia tego samego klucza na innym komputerze ale najpierw należy wykonać deautoryzacje licencji w ArcGIS Administrator na komputerze gdzie był pierwszy raz użyty kod (Instrukcja deautoryzacji licencji).

Szkolenia z ArcGIS

W ramach posiadanej licencji ArcGIS SITE istnieje możliwość skorzystania z szerokiej oferty kursów udostępnionych przez firmę ESRI.

Obok darmowych szkoleń, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych, Pracownicy i Studenci naszego Wydziału mogą uczestniczyć także w kursach e-learning'owych, które normalnie są odpłatne.

Więcej szczegółów na temat szkoleń znajduje się na tej stronie.

Osoby chcące uzyskać dostęp do szkoleń proszone są o kontakt mailowy z dr Wojciechem Retkiewiczem.

Instrukcja instalacji programu ArcGIS przez Pracowników na komputerach w sieci WNG

Pliki instalacyjne programu dostępne są na zasobie \\chieftain\programs\ArcGIS lub udostępniane przez PTKiG. Po instalacji programu należy w narzędziu ArcGIS Administrator wybrać licencję sieciową "Advanced (ArcInfo) Concurrent Use" i podać adres serwera licencji WNG: licenses.

Instrukcja instalacji programu ArcGIS przez Pracowników i Studentów na komputerach prywatnych (spoza sieci WNG)

Każdy Pracownik i Student WNG może zainstalować pakiet ArcGIS Desktop na komputerze prywatnym. Poprzez udostępniony formularz licencji do generowania kodów ESRI ArcGIS można pozyskać klucz instalacji ArcGIS z okresem ważności na 1 rok.

W tym celu należy:

 1. Utworzyć ESRI Global Account: https://accounts.esri.com/pl/signup
 2. Uzyskać indywidualny klucz licencji ArcGIS dla Pracowników i Studentów WNG korzystając z formularza licencji kodów ESRI dla WNG.
 3. Otrzymany indywidualny klucz ArcGIS z formularza licencji należy aktywować na stronie ESRI: http://www.esri.com/landing-pages/software/arcgis/arcgis-desktop-student-trial. Po pomyślnej weryfikacji klucza, wyświetlą się dostępne pakiety ArcGIS Desktop do pobrania.
 4. Pobrać dowolną wersję programu ArcGIS for Desktop (w pracowniach komputerowych WNG używamy aktualnie wersji 10.4.1), ArcGIS for Desktop ~824.18 MB -> Download.
 5. Zainstalować pobrany pakiet na swoim komputerze.
 6. Po instalacji programu na ekranie zostanie wyświetlone okno ArcGIS Administrator Wizard. Wybierz z listy: Advanced (ArcInfo) typu Single Use i kliknij Authorize Now…
 7. Przejść kreator ustawień, w początkowych dwóch oknach wybrać pierwsze opcje wyboru, wypełnić potrzebne dane. W 5 kroku należy wpisać kod uzyskany przez formularz licencji. W ostatnim kroku klucz zostanie zautoryzowany przez internet z serwerem ESRI (należy mieć aktywne połączenie z internetem).

Dokładny opis tych kroków wraz z obrazkami dostępny jest na stronie: https://desktop.arcgis.com/en/arcmap/latest/get-started/installation-guide/installing-on-your-computer.htm

Licencja ważna jest przez okres 1 roku, po którym będzie można przedłużyć ją na kolejne lata pozyskując kolejny nowy klucz.

Instrukcja przedłużenia rocznej licencji dla programu ArcGIS

W sytuacji, gdy uruchomimy program ArcGIS i pojawi się komunikat o upływie ważności licencji należy pozyskać nowy klucz licencji wykonując poniższe kroki:

 1. Uzyskać nowy indywidualny klucz licencji ArcGIS korzystając z formularza licencji kodów ESRI dla WNG. Po wpisaniu numeru PESEL, zostanie wygenerowany aktualny (ważny) klucz licencji.
 2. Otrzymany indywidualny klucz ArcGIS z formularza licencji należy aktywować na stronie ESRI: http://www.esri.com/landing-pages/software/arcgis/arcgis-desktop-student-trial. Po pomyślnej weryfikacji klucza, wyświetlą się dostępne pakiety ArcGIS Desktop do pobrania. Można pobrać nowszą wersję lub zostać przy zainstalowanej na komputerze.

Jeśli wybraliśmy nowszą wersję pakietu ArcGIS to w kreatorze instalacji, podczas rejestracji klucza licencji podajemy numer uzyskany z formularza licencji.

Jeśli chcemy pozostawić zainstalowaną już wersję pakietu ArcGIS i tylko przedłużyć jej licencję to należy uruchomić ArcGIS Administrator -> zakładka Desktop:

 1. Wybrać ArcInfo (Single Use) i kliknąć na "Authorize Now".
 2. Przejść kreator ustawień, w początkowych dwóch oknach wybrać pierwsze opcje wyboru, wypełnić potrzebne dane.
 3. W 5 kroku należy podać aktualny indywidualny klucz licencji.
 4. W ostatnim kroku klucz zostanie zautoryzowany przez internet z serwerem ESRI.
Dokładny opis tych kroków wraz z obrazkami dostępny jest na stronie: https://desktop.arcgis.com/en/arcmap/latest/get-started/installation-guide/installing-on-your-computer.htm

Instrukcja przeniesienia klucza licencji lub aktualizacji programu ArcGIS for Desktop

Chcąc wykonać aktualizację wersji programu ArcGIS for Desktop lub w przypadku planowej zmiany komputera lub systemu operacyjnego, proszę wykonać poniższe kroki:

 1. Deautoryzować licencje: http://support.esri.pl/index.php?/Troubleshooter/Step/View/8
 2. Odinstalować starszą wersję programu.
 3. Zainstalować wersję nowszą.
 4. Ponowna autoryzacja/instalacja z użyciem dotychczasowego numeru EVA…

Deautoryzację licencji można wykonać tylko 4 razy w ciągu roku!

Alternatywna autoryzacja klucza licencji

Jeśli z jakiś przyczyn nie udaje się wykonać standardowej autoryzacji podczas instalacji programu lub przedłużenia licencji w ArcGIS Administrator poprzez autoryzacje internetową, można skorzystać z procedury samodzielnego wygenerowania pliku autoryzacji i przesłania go na serwery ESRI.

Poniższe kroki opisują jak należy to zrobić:

 1. ArcGIS Administrator->Desktop->Zaznaczyć Advanced (ArcInfo) Single Use->Kliknąć w „Authorize Now…”
 2. W pierwszym oknie wybrać „I have installed my software and need to authorize it.”
 3. W drugim oknie wybrać: „Authorize at Esri's website or by email to receive your athorization file”.
 4. W 3,4 oknie wypełnić dane, na 5 stronie wpisać swój kod „EVA…”.
 5. Na 6,7 stronie pozostawić opcje domyślne.
 6. W ostatnim oknie kreatora kliknąć przycisk „Save…”, zapisać plik authorize na pulpicie.
 7. Kliknąć „Zakończ”.
 8. Otwórz przeglądarkę internetową i wejdź na stronę: https://customers.esri.com/index.cfm?event=secureSite
 9. Po zalogowaniu (używając Esri Global Account) kliknij na "Wybierz plik" i wskaż zapisany wcześniej na pulpicie plik autoryzacji.
 10. Kliknij Upload. Po pomyślnej weryfikacji wybierz „Pobierz plik licencji” (jeśli nie nastąpi to automatycznie).
 11. Przejdź do ArcGIS Administrator->Desktop->wybierając trzecią opcje: „I have received an authorization file from Esri…” klikając na przycisk „Browse…” i wskazując lokalizacje pliku authorization.respc.
 12. Klikając przycisk „Dalej” nastąpi sprawdzenie pliku autoryzacji.
 13. Po weryfikacji wyświetli się rodzaj posiadanej licencji.
 14. Zamknij narzędzie ArcGIS administrator i uruchom program ArcMap.

FAQ

Zepsuł mi się komputer, został przeinstalowany system operacyjny i nie mogę ponownie zainstalować programu ArcGIS for Desktop. Pojawia się komunikat błędu: „Authorization denied because request would have exceeded max copies for the following authorization number(s)”:
Indywidualny klucz licencji ArcGIS jest kodem jednorazowego użycia, ważnym przez 1 rok. Jedynym sposobem aby móc samodzielnie ponownie użyć tego samego klucza na innym komputerze lub nowszym systemie operacyjnym jest wykonanie procesu deautoryzacji licencji w narzędziu ArcGIS Administrator (instalowanego razem z ArcGIS for Desktop). Opis wykonania tej operacji dostępny na stronie pomocy ESRI:
http://support.esri.pl/index.php?/Troubleshooter/Step/View/8.
W przypadku, gdy wykonanie powyższej czynności nie jest już możliwe, proszę napisać na: arcgis@geo.uni.lodz.pl opisując swoją sytuację w celu uzyskania w drodze wyjątku kolejnego nowego klucza licencji.
Podczas próby autoryzacji klucza licencji pojawia się komunikat błędu: „7174:Only deployed entitlement line item can be fulfilled. [Incident# 3518-6938722”]:
Komunikat błędu oznacza, że wygenerowany indywidualny kod EVA z formularza licencji nie został aktywowany na stronie ESRI: http://www.esri.com/landing-pages/software/arcgis/arcgis-desktop-student-trial.
Próbując wykonać drugi krok instrukcji instalacji (uzyskać indywidualny klucz licencji ArcGIS korzystając z formularza licencji) pojawia się komunikat błędu: „WPISANY NUMER PESEL NIE ZOSTAŁ ODNALEZIONY W BAZIE STUDENTÓW I PRACOWNIKÓW WNG”
Proszę napisać na: arcgis@geo.uni.lodz.pl podając w treści wiadomości swoje dane: Imię i nazwisko oraz numer PESEL w celu dokonania weryfikacji w naszej bazie.
Próbując wykonać trzeci krok z instrukcji instalacji (aktywować kod na stronie ESRI) aby pobrać pakiety instalacyjne programu ArcGIS for Desktop pojawia się komunikat błędu: „The code you entered is invalid. Please try again.”
Proszę napisać na: arcgis@geo.uni.lodz.pl w celu umożliwienia ponownego wygenerowania innego kodu przez formularz licencji.
Jak mogę sprawdzić stan ważności mojej licencji ArcGIS?
Korzystając z formularza licencji można sprawdzić jaki jest obecnie przypisany indywidualny klucz licencji ArcGIS do wskazanego numeru PESEL oraz data jego wygenerowania.
Dodatkowo w narzędziu ArcGIS Administrator w drzewie Desktop->Availability wylistowane są statusy zainstalowanych składników programu oraz ich ważność (Expires).
Podczas uruchamiania programu ArcMap pojawia się komunikat: „Warning: Your Video license will time out tomorrow at midnight.”
Ostrzeżenie dotyczy tylko dodatku Full Motion Video który posiada krótszy termin trwania licencji niż cały pakiet ArcGIS for Desktop. Program ArcMap będzie działał prawidłowo i należy zignorować ten komunikat.
W narzędziu ArcGIS Administrator w drzewie Desktop->Availability wylistowane są statusy zainstalowanych składników programu oraz ich ważność (Expires), najważniejszy jest ArcGIS for Desktop na którego Wydział Nauk Geograficznych UŁ posiada licencję typu SITE.
Podczas wykonania próby eksportu mapy w programie ArcMap nie pojawiają się dodatkowe opcję w oknie dialogowym:
Problem polega po części z innych ustawień rozdzielczości ekranu oraz wielkości DPI (tekstu i elementów pulpitu/ikon). W niektórych przypadkach wystarczy ustawić największą zalecaną rozdzielczość (natywną) ekranu oraz wybrać 100% DPI w ustawieniach tekstu. Alternatywnym sposobem przywrócenia prawidłowego widoku okna jest wykonanie poniższych kroków:
 1. Zamknąć program ArcMap
 2. Uruchomić edytor rejestru systemu windows: Start->uruchom->wpisać: regedit, potwierdzić enterem.
 3. Przejść do lokalizacji: HKEY_CURRENT_USER\Software\ESRI\Desktop10.0\Export\ExportDlg
 4. Zmienić wartość ShowOptionsPanel z 0 na 1
 5. Zamknąć edytor rejestru windows, uruchomić program ArcMap

Pliki do pobrania

Przykłady aplikacji ARCGIS-online utworzonych przez Studentów kierunku Geografia podczas zajęć w semestrze letnim 2017

Zamki w województwie małopolskim
autor: Martyna Iwan
Zielona Łódź
autor: Marta Janczak
Stadiony piłkarskie polskiej ekstraklasy 2016/2017
autor: Mateusz Lisek
Wycieczka Szlakiem Orlich Gniazd
autor: Mateusz Graczyk
Pandemia i co dalej?
autor: Alicja Trzewikowska
Biuro prasowe Biuro Karier Akty prawne Kalendarz akademicki Informatory rekrutacyjne Materiały UŁ Wydawnictwo Biblioteka Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne Pałac Biedermanna Pracownicy Jednostki UŁ dla Dzieci Przedszkole Liceum Kultura Sport na UŁ USOSWEB e-Campus Poczta