Kierunki studiów:

Geografia Gospodarka przestrzenna Turystyka i Rekreacja Geoinformacja Geomonitoring

Konkurs „Geografia – proces, forma, obiekt” – edycja 2018/2019

Prace nagrodzone i wyróżnione

„Gdzieś na szczycie góry spotkamy się” „Gdzieś na szczycie góry spotkamy się”
Jacek Jurkun, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach (Technikum Transportu Kolejowego, klasa II)
II miejsce w kategorii „Procesy i formy naturalne”
„Siarczyste powietrze” „Siarczyste powietrze”
Dominik Wolak, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (II rok studiów IIº)
II miejsce w kategorii „Procesy i formy naturalne”
„Parawan Rewa” „Parawan Rewa”
Michał Medyński, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii (Administracja, I rok studiów IIº)
III miejsce w kategorii „Procesy i formy naturalne”
„Fale” „Fale”
Maciej Mieszalski, Śląski Uniwersytet Medyczny w Zabrzu (medycyna, V rok)
I miejsce w kategorii „Obiekty antropogeniczne”
„Zieleń” „Zieleń”
Maciej Mieszalski, Śląski Uniwersytet Medyczny w Zabrzu (medycyna, V rok)
I miejsce w kategorii „Obiekty antropogeniczne”
„Spokój” „Spokój”
Łukasz Rutkowski, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach (Liceum Ogólnokształcące, II Klasa politechniczna)
II miejsce w kategorii „Obiekty antropogeniczne”
„Ciężka praca” „Ciężka praca”
Łukasz Rutkowski, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach (Liceum Ogólnokształcące, II Klasa politechniczna)
II miejsce w kategorii „Obiekty antropogeniczne”
„Tunel” „Tunel”
Bartłomiej Plewa, Zespół Szkół Łączności im. M. Kopernika w Poznaniu (klasa II Technikum)
III miejsce w kategorii „Obiekty antropogeniczne”
„Kierunki” „Kierunki”
Ilona Kostka, Liceum Plastyczne im. P. Potworowskiego w Poznaniu (klasa IV)
„Smogowy bałwan” „Smogowy bałwan”
Piotr Lentyński, XXI Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Łodzi (klasa I)
„Żelazny Most” „Żelazny Most”
Michał Medyński, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii (Administracja, I rok studiów IIº)
„Geometria” „Geometria”
Ewa Różycka, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, IV rok studiów
„Ślad historii” „Ślad historii”
Aleksandra Szafrańska, Akademia Pomorska w Słupsku, Filologia angielska II rok studiów II°, Pracownia Fotografii – Słupski Ośrodek Kultury
„Droga przez rzekę” „Droga przez rzekę”
Adrian Tarnowski, Gimnazjum nr 2 w Lublinie (klasa III)
„Droga do chmur” „Droga do chmur”
Maja Zielińska, VI Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (klasa II)
„Świetokrzyski w mazowieckim” „Świetokrzyski w mazowieckim”
Sebastian Zieliński, XII Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Łodzi (klasa I)
„Żywioł” „Żywioł”
Weronika Denisiuk, I Liceum Ogólnokształcące im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej (klasa II)
„Kryształowe pole” „Kryształowe pole”
Jan Hoffman, Katolicka szkoła Podstawowa im. Św. Jana Bosko w Piotrkowie Trybunalskim (klasa III gimnazjum))
„Odnaleziony imperatyw” „Odnaleziony imperatyw”
Maria Jankowska, Zespół Szkół Ekonomicznych im. J.A. Komeńskiego w Lesznie (klasa II)
„Alpejska bajka” „Alpejska bajka”
Magdalena Sara Krawczyk, Akademia Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, Malarstwo, IV rok
„Ślimaki na słońcu” „Ślimaki na słońcu”
Piotr Lentyński, XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodzi (klasa I)
„Wielkość człowieka wobec natury” „Wielkość człowieka wobec natury”
Aleksandra Leszczyk, Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych (Geografia, I rok studiów I°)
„Wyspa Hormoz” „Wyspa Hormoz”
Michał Medyński, Uniwersytet Wrocławski, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii (Administracja, I rok studiów IIº)
„Potęga” „Potęga”
Maciej Mieszalski, Śląski Uniwersytet Medyczny w Zabrzu (medycyna, V rok)
„Jak malowane” „Jak malowane”
Katarzyna Nowak, I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie (klasa II)
„Kolory” „Kolory”
Kacper Peciak, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu (klasa II)
„Znak z Drogą Mleczną” „Znak z Drogą Mleczną”
Kacper Tomis, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza w Głubczycach (klasa I)
„naturalnie groźne” „naturalnie groźne”
Tomasz Ustupski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, (Informatyka stosowana, II rok studiów IIº)
„obcy” „obcy”
Tomasz Ustupski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, (Informatyka stosowana, II rok studiów IIº)
„Tęczowa Góra” „Tęczowa Góra”
Dominik Wolak, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (II rok studiów IIº)

Wyniki konkursu

W kwietniu 2018 roku ogłoszony został już po raz siódmy Konkurs Fotograficzny „Geografia – proces, forma, obiekt”. Konkurs objął honorowym patronatem Pan prof. Bogdan Włodarczyk – Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

W skład Komitetu Organizacyjnego weszli inicjatorzy tej idei, tj.:

  • Piotr Czubla – Pracownia Geologii Wydziału Nauk Geograficznych UŁ
  • Joanna Petera-Zganiacz – Katedra Geomorfologii i Paleogeografii Wydziału Nauk Geograficznych UŁ

Na konkurs wpłynęło 557 fotografii autorstwa 145 uczniów i studentów. Bardzo dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Do konkursu zakwalifikowano 314 prac w kategorii „Procesy i formy naturalne” oraz 153 w kategorii „Obiekty antropogeniczne”. Pozostałe fotografie (90) nie mogły być ocenione ze względu na niezgodność z warunkami regulaminu.

Jury w składzie:

  • Sławomir Grzanek – Prezes Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego – przewodniczący Jury
  • Elżbieta Papińska – Wykładowca na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego
  • Renata Stadnik – Członek Zarządu Związku Polskich Fotografów Przyrody

nagrodziło w kategorii PROCESY I FORMY NATURALNE:

  • Pierwszego miejsca nie przyznano,
  • Drugie miejsce – Jacek Jurkun za zdjęcie: „Gdzieś na szczycie góry, wszyscy razem spotkamy się......” i ex aequo Dominik Wolak za zdjęcie: „Siarczyste powietrze”,
  • Trzecie miejsce – Michał Medyński za zdjęcie: „Parawan Rewa”.

w kategorii OBIEKTY ANTROPOGENICZNE:

  • Pierwsze miejsce – Maciej Mieszalski za zdjęcia: „Fale” i „Zieleń”,
  • Drugie miejsce – Łukasz Rutkowski za zdjęcia: „Spokój” i „Ciężka praca”,
  • Trzecie miejsce – Bartłomiej Plewa za zdjęcie: „Tunel”.

Nagrodzone zdjęcia zostały przedstawione na Wystawie Fotograficznej w gmachu Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego (Łódź, ul. Kopcińskiego 31) oraz na stronie internetowej WNG.

Jury na wspólnym spotkaniu z Komitetem Organizacyjnym postanowiło wyróżnić dodatkowo 22 fotografie, które zostały zaprezentowane na wystawie razem z nagrodzonymi pracami. Wystawę można oglądać od 8 kwietnia 2019 roku w gmachu Wydziału Nauk Geograficznych UŁ przy ul. Kopcińskiego 31 w Łodzi.

Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej (ósmej) edycji konkursu. Informacja o konkursie została zamieszczona na stronie Wydziału Nauk Geograficznych.

Joanna Petera-Zganiacz i Piotr Czubla