Kierunki studiów:

Geografia Gospodarka przestrzenna Turystyka i Rekreacja Geoinformacja Geomonitoring Climatology

Konkurs „Geografia – proces, forma, obiekt” – edycja 2017/2018

Prace nagrodzone i wyróżnione

Wyróżnienia za wartość merytoryczną opisów Wyróżnienia za wartość merytoryczną opisów
„Fala I” „Fala I”
Jakub Milczarek, Szkoła Podstawowa nr 71 im. Henryka Sienkiewicza w Łodzi (klasa VII)
I miejsce w kategorii „Procesy i formy naturalne”
„Fala II” „Fala II”
Jakub Milczarek, Szkoła Podstawowa nr 71 im. Henryka Sienkiewicza w Łodzi (klasa VII)
I miejsce w kategorii „Procesy i formy naturalne”
„Grom z jasnego nieba” „Grom z jasnego nieba”
Andrzej Błoński, Uniwersytet Rzeszowski (Grafika, IV rok studiów)
II miejsce w kategorii „Procesy i formy naturalne”
„Na dobranoc” „Na dobranoc”
Andrzej Błoński, Uniwersytet Rzeszowski (Grafika, IV rok studiów)
II miejsce w kategorii „Procesy i formy naturalne”
„Zakaukazie” „Zakaukazie”
Magdalena Sieradzka, Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych (Gospodarka przestrzenna, II rok studiów II°)
III miejsce w kategorii „Procesy i formy naturalne”
„Cisza” „Cisza”
Jacek Jurkun, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach (Technikum Transportu Kolejowego, klasa I)
I miejsce w kategorii „Obiekty antropogeniczne”
„Pod wiaduktem” „Pod wiaduktem”
Szymon Muszański, PWSZ w Krośnie (Górnictwo i Geologia, II rok studiów I°)
I miejsce w kategorii „Obiekty antropogeniczne”
„Molo w Ustce” „Molo w Ustce”
Kacper Bąk, Politechnika Warszawska (Elektrotechnika, II rok studiów I°)
II miejsce w kategorii „Obiekty antropogeniczne”
„W oczekiwaniu na wyrok” „W oczekiwaniu na wyrok”
Dawid Łobaczewski, IV Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze (klasa II)
III miejsce w kategorii „Obiekty antropogeniczne”
„Toniemy w tonach” „Toniemy w tonach”
Dominik Augustyniak, Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu (Technik organizacji reklamy)
„Pozostałość po dawnej kopalni rudy żelaza” „Pozostałość po dawnej kopalni rudy żelaza”
Urszula Dawgiałło, Uniwersytet Warszawski (Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska, I rok studiów II°)
„W ochronie przed wiatrem” „W ochronie przed wiatrem”
Magdalena Dutkiewicz, Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią (klasa I)
„Zaginione” „Zaginione”
Klaudia Gasperska, ZSA-P w Tarnowskich Górach (klasa IV Liceum Plastycznego))
„Panta rhei” „Panta rhei”
Zuzanna Gollnau, VI Liceum Ogólnokształcące w Gdyni (klasa II)
„Oko błękitu” „Oko błękitu”
Jacek Jurkun, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach (Technikum Transportu Kolejowego, klasa I)
„Ogrodzieniec” „Ogrodzieniec”
Aleksandra Kucia, I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu (klasa II)
„Myjnia?” „Myjnia?”
Dawid Łobaczewski, IV Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze (klasa II)
„Most” „Most”
Patrycja Mendyk, Liceum Ogólnokształcące nr II w Policach (klasa III)
„Szary ład” „Szary ład”
Berenika Sikora, Uniwersytet Łódzki, Wydział Prawa i Administracji (Prawo, V rok)
„Galaktyka” „Galaktyka”
Katarzyna Andrzejewska, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach (klasa III)
„Ujście rzeki Świder do Wisły” „Ujście rzeki Świder do Wisły”
Kacper Bąk, Politechnika Warszawska (Elektrotechnika, II rok studiów I°)
„Lodowa ostoja” „Lodowa ostoja”
Maciej Fiedoruk, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie (klasa I)
„Sześciany” „Sześciany”
Weronika Kordylas, I Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie (klasa II)
„Lodowe szpony” „Lodowe szpony”
Kacper Koszałka, Zespół Szkół nr 4 im. E. Kwiatkowskiego w Warszawie (klasa II handlowa)
„Zefirek” „Zefirek”
Patrycja Pająk, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie (Art&Design, I rok st. II°)
„Cisza przed burzą” „Cisza przed burzą”
Oliwia Sobiesiak, Zespół Szkół w Mogilnie (LO profil politechniczny, klasa III)
„Ciąg Fibonacciego” „Ciąg Fibonacciego”
Bartosz Sołtysiak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Inżynieria biotworzyw, II rok)
„Sieć wodna” „Sieć wodna”
Aleksandra Szymankiewicz, Szkoła Podstawowa nr 3 w Głogowie (klasa III, gimnazjalna)
„Karkonoskie kryształy” „Karkonoskie kryształy”
Jan Tomczyk, Uniwersytet Wrocławski (Historia sztuki, II rok studiów I°)

Wyróżnienia za wartość merytoryczną opisów zdjęć

„Obrońca mniejszych” „Obrońca mniejszych”
Sylwester Szablewski, Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych (Geografia, II rok studiów I°)
Ukazana z ciekawej perspektywy zbieranina małych form geomorfologicznych, których rozmiary wahają się od kilku milimetrów, do niecałych 4 centymetrów.
„Akumulacja, erozja i kaczki” „Akumulacja, erozja i kaczki”
Sylwester Szablewski, Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych (Geografia, II rok studiów I°)
Zdjęcie ukazuje wyglądający dla szarego człowieka mało atrakcyjnie o tej porze roku obiekt, będący w ciepłych miesiącach miejscem rekreacji mieszkańców Łodzi. Pokazuje również erodowane przez ciek dno zbiornika, widoczne jedynie w tym „brzydkim” okresie.
„Ekspansja natury w środowisko miejskie” „Ekspansja natury w środowisko miejskie”
Sylwester Szablewski, Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych (Geografia, II rok studiów I°)
Stożek aluwialny cieku pojawiającego się na trawniku w czasie intensywnych opadów i „wpadającego” na chodnik, gdzie akumuluje osad. Mimo że zajmuje on już sporą część chodnika, istnieje co najmniej od kilku miesięcy, przetrwawszy nawet odśnieżanie.

Wyniki konkursu

W kwietniu 2017 roku ogłoszony został już szósty z kolei Konkurs Fotograficzny „Geografia – proces, forma, obiekt”. Konkurs objął honorowym patronatem Pan prof. UŁ Bogdan Włodarczyk – Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

W skład Komitetu Organizacyjnego weszli inicjatorzy tej idei, tj.:

  • Piotr Czubla – Pracownia Geologii Wydziału Nauk Geograficznych UŁ
  • Joanna Petera-Zganiacz – Katedra Geomorfologii i Paleogeografii Wydziału Nauk Geograficznych UŁ

Na konkurs wpłynęło prawie 800 fotografii autorstwa ponad 200 uczniów i studentów. Bardzo dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Do konkursu zakwalifikowano 511 prac w kategorii „Procesy i formy naturalne” oraz 208 w kategorii „Obiekty antropogeniczne”. Pozostałe fotografie (65) nie mogły być ocenione ze względu na niezgodność z warunkami regulaminu.

Jury w składzie:

  • Sławomir Grzanek – Prezes Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego – przewodniczący Jury
  • Elżbieta Papińska – Wykładowca na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego
  • Renata Stadnik – Członek Zarządu Związku Polskich Fotografów Przyrody

nagrodziło w kategorii PROCESY I FORMY NATURALNE:

  • Pierwsze miejsce – Jakub Milczarek za zdjęcia: „Fala I” i „Fala II”,
  • Drugie miejsce – Andrzej Błoński za zdjęcia: „Grom z jasnego nieba” i „Na dobranoc”,
  • Trzecie miejsce – Magdalena Sieradzka za zdjęcie „Zakaukazie”

w kategorii OBIEKTY ANTROPOGENICZNE:

  • Pierwsze miejsce ex aequo – Jacek Jurkun za zdjęcie „Cisza” i Szymon Muszański za zdjęcie „Pod wiaduktem”
  • Drugie miejsce – Kacper Bąk za zdjęcie „Molo w Ustce”,
  • Trzecie miejsce – Dawid Łobaczewski za zdjęcie „W oczekiwaniu na wyrok”.

Nagrodzone zdjęcia zostały przedstawione na Wystawie Fotograficznej, organizowanej podczas XVIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi.

Wręczenie nagród nastąpiło podczas wernisażu Wystawy Fotograficznej, który odbył się podczas XVIII Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi we wtorek 17 kwietnia 2018 r. o godzinie 17:30 w holu budynku Wydziału Nauk Geograficznych UŁ przy ul. Kopcińskiego 31 (na parterze).

Jury na wspólnym spotkaniu z Komitetem Organizacyjnym postanowiło wyróżnić dodatkowo 23 fotografie, które zostały zaprezentowane na wystawie razem z nagrodzonymi. Wystawę można oglądać od 17 kwietnia 2018 roku w gmachu Wydziału Nauk Geograficznych UŁ przy ul. Kopcińskiego 31 w Łodzi.

Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu. Informacja o konkursie oraz regulamin zostały zamieszczone na stronie Wydziału Nauk Geograficznych.

Joanna Petera-Zganiacz i Piotr Czubla